O nas

Tarninowe Wzgórze

Magda i Wojtek: W pogoni za marzeniami długo się nie namyślając stwierdziliśmy, że zrobimy to!

Za górami, za lasami, za siedmioma rzekami… To właśnie tutaj znaleźliśmy tak urokliwe miejsce, miejsce na końcu świata… i zaczęliśmy spełniać swoje marzenie budując swój własny dom wczasowy.

Kochamy naturę, świeże powietrze, zwierzęta i piękne widoki. Beskid Niski to wszystko zapewnia.

Praktycznie każda pora roku jest dobra, aby do Nas przyjechać. Wiosna przyciąga pięknem roślinności i jej nietypowymi gatunkami. Zza okna można dostrzec jelenie, które maszerują w stadach. Lato to idealna pogoda na wędrówki szlakami turystycznymi, jest ich tu sporo, zarówno piesze jak i rowerowe. Można również zaobserwować czarnego bociana, czy orła przedniego. Jesień to już pora grzybowa, możemy zdradzić gdzie na pewno znajdziecie grzyby 🙂 A zima… zima jest tu trudna, ale bardzo piękna. Co roku jest tu śniegu po pas, w pobliżu można pojeździć na nartach czy workach z sianem, wybrać się na przeprawę w rakietach śnieżnych lub na kulig z pochodniami.

Z tym końcem świata nie przesadzamy… Najbliższe sąsiedztwo znajduje się ok. 300m od naszego domu, w całej wsi nie ma zasięgu telefonicznego, co nas bardzo ucieszyło, ponieważ od początku chcieliśmy żeby nasi Goście u nas odpoczywali z dala od nowoczesnych technologii (telefon, internet), jednak ze względu na bezpieczeństwo Gości postaraliśmy się o wzmocnienie sygnału i zasięg telefoniczny w naszym domu jest, ale tylko w wyznaczonym miejscu 🙂 Jeżeli szukasz dziewiczego miejsca „na końcu świata”, pozbawionego natłoku turystów, chcesz uciec od zgiełku miasta i wreszcie odpocząć to miejsce jest idealne dla Ciebie.

Skąd nazwa?

Skąd nazwa? Długo się nie zastanawialiśmy nad nazwą. Otóż wzięła się ona od rośliny, która rośnie w tych okolicach mianowicie Tarnina, a poprawnie śliwa tarnina. Jest to przeważnie okazały, bardzo ciernisty krzew, który pięknie kwitnie na wiosnę. W Polsce tarnina jest pospolita. Łatwo ją można spotkać na obrzeżach lasów, zboczach wzgórz, czy w parowach. Chociaż wyraźnie preferuje gleby wapienne, to i na innych nieźle się czuje. Roślina tworzy bardzo liczne odrosty korzeniowe, co doprowadza do powstawania trudnych do przebycia gąszczy.
Surowiec zielarski stanowią: kwiaty, owoce i kora. W kwiatach występują garbniki, nieco cukrów, witamina C, flawonoidy, glikozydy cyjanogenne.

Kwiat Tarniny

właściwości lecznicze i zastosowanie
  • zwiększają ilość wytwarzanego moczu,
  • znoszą stany zapalne w drogach moczowych,
  • używane w leczeniu przewlekłych zakażeń dróg moczowych w kamicy moczowej,
  • uszczelniają ściany naczyń włosowatych,
  • usuwają szkodliwe produkty przemiany materii,
  • pobudzają przemianę materii,
  • mają łagodne działanie przeczyszczające.

Odwar z kwiatów

(1 łyżeczkę do herbaty rozdrobnionego suszu należy zalać 1 szklanką wrzącej wody, i parzyć pod przykryciem przez 15-20 minut, następnie przecedzić i w razie potrzeby pić 2 razy dziennie po 3/4 szklanki) jest przede wszystkim środkiem moczopędnym i łagodnie przeczyszczającym, poprawiającym jednocześnie przemianę materii.

Syrop

Z kwiatów tarniny należy wymieszać w proporcjach 1/3 odwaru z kwiatów z 2/3 syropu z cukru, zagotować . Można pić kilka razy dziennie po łyżce syropu, przy zaparciach i moczopędnie.

Herbata

(1 łyżeczkę) herbaty zalać przegotowaną wodą o temperaturze 96 st. C. Parzyć 10-15 minut pod przykryciem.